Elfogadta az Országgyűlés a 2022. évi adócsomagot

Az Országgyűlés elfogadta az adótörvények módosításáról szóló jogszabályt.

Összeszedtem a legfontosabb változásokat:

  • 2022. július 1-től fél százalékponttal, 15 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke.

  • A szakképzési hozzájárulás beépül a szociális hozzájárulási adóba.

  • A személyi jövedelemadó törvény szerinti átalányadózás könnyebb és olcsóbb lesz 2022-től, ez az adózási forma az éves minimálbér tízszereséig, kiskereskedelmi tevékenységnél ötvenszereséig választható majd. Az így adózó egyéni vállalkozásoknak az éves minimálbér feléig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, továbbá az érintettek élhetnek a családi adókedvezmény lehetőségével is.

  • A törvény rögzíti az átalányadóval adózó jövedelem megállapításához alkalmazható költséghányadokat: az egyéni vállalkozók alapesetben 40 százalék, a törvényben tételesen meghatározott tevékenységeket és ezeken túl kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozók 80 százalék, az adóév egészében kiskereskedelmi tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozók 90 százalék, a mezőgazdasági őstermelők pedig szintén 90 százalék költséghányad levonásával állapíthatják meg jövedelmüket.

  • Csökken a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletek adóterhe,30,5 százalékról 15 százalékra. Az új szabályok szerint a kriptoeszköz értékesítéséből származó jövedelem már nem az összevont adóalap részét képezi, hanem külön adózó jövedelemnek minősül és mentes a szociális hozzájárulási adótól. Adóköteles ügylet csak akkor keletkezik, ha a kriptoeszköz kikerül a kriptovilágból, vagyis mindaddig, amíg kriptoeszköz kriptoeszközre cserélődik, az ügylet adómentes.

  • Új ellenőrzési eszköz bevezetésére kerül sor a határon átnyúló elektronikus kereskedelem kapcsán (ÁFA). 2022-től nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség terheli a pénzforgalmi szolgáltatókat az általuk teljesített, határon átnyúló fizetésekkel kapcsolatban: a nyilvántartásában szereplő adatokról a pénzforgalmi szolgáltatónak naptári negyedévenként elektronikus formában adatot kell szolgáltatni, amennyiben a határon átnyúló kifizetések összege eléri a meghatározott küszöbértéket. Adatszolgáltatásra főszabály szerint a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója kötelezett.

  • Csökken az energiaellátók és a tőzsdék adója.

  • A jogszabály módosítása pontosítja a késedelmi pótlék számítására vonatkozó szabályokat is. A késedelmi pótlék napi mértékét három tizedes jegy pontossággal, a további tizedeseket elhagyva kell megállapítania az adóhatóságnak. E kerekítési szabályok lesznek irányadók a késedelmi kamat számításánál is – a NAV és az adózó késedelme esetén is.

  • 2022-től nem lehet csoportos társasági adóalany tagja nonprofit gazdasági társaság, szociális szövetkezet, közérdekű nyugdíjas szövetkezet és iskolaszövetkezet.

  • A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény hatályos rendelkezései alapján székhelyszolgáltatási tevékenységet kizárólag a kijelölt felügyeleti szervhez bejelentkezett személyek folytathatnak. Ezen rendelkezéssel kapcsolatban módosul az Art. is. Így székhelyszolgáltatás igénybevételének bejelentése esetén az adóhatóság megvizsgálja, hogy a székhelyszolgáltató szerepel-e a székhelyszolgáltatók nyilvántartásában. Amennyiben adózó a felügyeleti szerv nyilvántartásában nem szereplő székhelyszolgáltatót jelent be, a NAV felhívja az adózót, hogy jelentsen be másik, megfelelő székhelyet, vagy vonja vissza a székhelyszolgáltatás igénybevételére vonatkozó bejelentését. Amennyiben az adózó a felhívásnak nem tesz eleget, úgy adószámát törlik.

Az elfogadott törvény számos további adózási jogszabályt, vám- és illetékszabályozást, számviteli jogszabályt módosít.

Previous
Previous

Megtudjuk, hogy kik a cégek tényleges tulajdonosai?

Next
Next

60 millió forintos bírság a UPC-nek